Na czym polega technologia WPC?

Wśród projektów jednorodzinnych domów trudno znaleźć projekt bez tarasu. Zaprojektowanie i wykonanie takiego miejsca samemu, daje dużą satysfakcję.

taras

Drewno zamiast kamienia?

Podłoża większości tarasów do tej pory budowane były przede wszystkim z kamienia dekoracyjnego. Miało to oczywiście swoje zalety (wygląd, wygoda podczas mycia), ale miało także swoje wady, jak choćby wysokie koszty materiału, czy przenikliwy chłód, gdy pojawiła się ochota swobodnego, na bosaka stąpania po tarasie. W ostatnim okresie coraz więcej osób przy budowaniu swojego miejsca wypoczynku decyduje się na materiały z drewna. Trendy jeśli chodzi o np. granit co jakiś czas się zmieniają. Drewno z kolei nigdy nie traci na wartości, nigdy nie wychodzi z mody. I nie mówimy tutaj jedynie o zastosowaniu go przy budowaniu tarasu ogrodowego. Wystarczy spojrzeć jaki „boom” przeżywają teraz domy z drewna. Ich właściciele doceniają prestiż i ciepło (nie tylko w sensie dosłownym) jaki niesie za sobą tego typu inwestycja. Przede wszystkim jednak, akcenty drewniane doskonale komponują się z zieloną przestrzenią naszej posesji. Myśląc o drewnie, część z nas niekoniecznie jest przekonana do trwałości tego materiału. Kamień z pewnością jest bardziej wytrzymały. Jednak nowoczesna technologia ułatwiła nam wybór, ponieważ możemy dostać drewno, które łączy ze sobą ładny wygląd i solidność materiału.

Podłoże wzmocnione

Budując taras i zastanawiając się nad wyborem drewna na podłoże zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na tę drugą cechę, bo miejsce to – szczególnie w sezonie letnim – jest mocno eksploatowane. Wygląd nie jest sprawą drugorzędną, ale z wyglądu nici jeśli materiał po kilku spotkaniach ze znajomymi przy grillu zacznie niszczeć. Zwykła deska jako produkt naturalny, po pewnym czasie traci na wartości estetycznej (znika pierwotna barwa), odkształca się i jest mało odporna na zarysowania podczas np. przesuwania krzeseł. Rozwiązaniem optymalnym w takiej sytuacji jest zastosowanie drewna kompozytowego WPC, dzięki któremu uzyskujemy materiał nieustępujący wyglądem naturalnemu drewnu, za to o wiele bardziej trwały. WPC to kompozyt drewno-polimer, kombinacja drewnianych i naturalnych polimerowych włókien, łącząca w sobie zalety nowoczesnej technologii materiałowej - wytrzymałość i odporność polimerów z wyglądem i dotykiem. – Materiał WPC jest trwalszy od drewna, nie wymaga szlifowania, jest antypoślizgowy, bez względu na to czy jest mokro czy sucho. Jest przede wszystkim odporny na uszkodzenia. Podłoża tarasu zbudowanego z WPC nie trzeba malować i konserwować by nie niszczało – radzi Marek Maczuła, ekspert z firmy Technomac.

Bezpieczny i trwały

Deski tarasowe z materiału WPC są bezpieczne i przyjazne w użyciu. Można je dostać w odcieniach wszystkich szlachetnych gatunków drewna. – Deski tarasowe z WPC to także świetny zamiennik drewna egzotycznego. Posiadają naturalną powierzchnię i strukturę drewna. Bez obaw można je eksploatować przynajmniej piętnaście lat, są bardzo twarde i odporne na zużycie, a jednocześnie delikatne dla użytkowników. Nie zawierają PCW – dodaje Marek Maczuła. Innowacyjny materiał o którym mowa, oczywiście znajduje zastosowanie nie tylko przy budowie ogrodowych tarasów: jest już śmiało wykorzystywany jako obrzeże basenów (antypoślizgowy), materiał na mola i pomosty czy na ścieżkę ogrodową. Deski z WPC nie reagują na promieniowanie UV, są odporne na pleśń i grzyby. W przypadku desek tarasowych wytrzymałość na obciążenie sięga nawet do 600 kg/m2.

Nic skomplikowanego

Decydując się na budowę podłoża z WPC warto wiedzieć, że to nic trudnego. Śmiało można zrobić je samemu. - Jeśli chodzi o zastosowanie tego materiału przy budowie werand, balkonów, tarasów, obrzeży basenów i stawów, ścieżek ogrodowych czy ogródków kawiarnianych, doskonałym wyborem są symetryczne, dwustronne deski mocowane za pomocą nierdzewnych klipsów. Szczelina między deskami wynosi 2 lub 4 mm – mówi Marek Maczuła. – Są również deski do układania bez szczelin, wykorzystywane najczęściej na tarasach i obrzeżach basenów, czy jako podłoże tymczasowe na imprezach lub targach. W tym przypadku montaż jest bardzo łatwy i szybki, można je układać swobodnie albo przy użyciu wkrętów nierdzewnych – dodaje nasz ekspert. Pamiętajmy zatem, że podłoża naszych prywatnych enklaw to sprawa najistotniejsza, tutaj skupia się wygoda, estetyka i wytrzymałość. Ozdoby na przydomowym tarasie, różnego rodzaju rośliny czy meble możemy przesuwać czy co jakiś czas wymieniać, a podłoga ma być wygodna, solidna, mieć ładny wygląd i służyć przez lata.


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Agregat malarski hydrodynamiczny Campbell Hausfeld PS240F 1szt Altana ogrodowa Elektryczne gwintownica ręczna Amigo Set R 1/2, 3/4, 1, 1 1/4 REMS (zł/kpl) Bloczki SOLBET OPTIMAL 600 wym: 120x240x590, beton komórkowy (gazobeton, suporex) (luzem 1 szt.) Bruk klinkierowy czerwony cieniowany 200x100 gr. 52mm, 45mm, 40mm (zł/szt) Cegła klinkierowa Carmel PF faktura gładka, ryflowana - profilowana, kornikowana kolor: karmelowo-bursztynowy, wymiar: 250 x 120 x 65 mm (szt.) Dachówka ceramiczna Creaton BALANCE naturalna czerwień (m2) Dachówka ceramiczna zakładkowa J-12 (1szt) Dekor ścienny ALBERO Cygaro Albero 1,  333x30 mm 	 Szczegóły produktu Cygaro Albero 2 333x30 mm. TUBĄDZIN Donice Drabinka Dystans do równomiernego układania cegły klinkierowej 100 szt. (op. 100 szt.) Folia izolacyjna w płynie Fuga szeroka od 5 do 15 mm mrozoodporna uelastyczniona IZOHAN renobud C-503 5 kg Grupa kolorów II 1op Grill


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 C NiCd 1,3 Ah	    Agregat prądotwórczy FOGO FH 2001, 2200 W/230 V/ 9,5 A (1 szt) Agregat prądotwórczy FOGO FV 3001, 2800 W/230 V/ 12,1 A (1 szt) Betoniarka Power Tec 120L/230V 1szt Agregat malarski hydrodynamiczne Campbell Hausfeld PS240F 1szt Wiertła, profesjonalny zestaw 300 elementów wierteł i końcówek Spawarka inwertorowa, 200 A, NTW200INW (1 szt) Palnik sześciodyszowy na kółkach z wysięgnikiem do rozwijania papy WP6, 1szt Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 S NiMH 3,0 Ah UV Antychlap folia 140cmx20m (1szt) Kompresor AC1300 MAKITA (1 szt) Miara zwijana nylon 8 m PRO; szt. Agregat prądotwórczy z elektroniczną regulacją napięcia FOGO FV 7001 R, 6000 W~1/230 V/26,0 A~1 (1 szt) MAKITA Odkurzacz przemysłowy 446L (1 szt) Platprosty bialy wl.30mm (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplacie lub ocieplaliście niedawno dom? Piszcie, jaki styropian wybraliście – biały, grafitowy...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
instalacja fotowoltaiczna
nie widze wątku o panelach solarnych to zakladam. co myslicie o fotowoltaice? ogólnie jesteście na...
ściany działowe
jakie stosowaliście ściany działowe w mieszkaniach? chodzi mi o to zeby były lekkie i estetyczne...
listwy okienne
poszukuje nie drogich, ale i porządnych listw okiennych. Bardzo fajnei to wygląda, ale zależy mi zeby...
kupno domu
planujemy kupno domu w Giżycku. zastanawiam się tylko czy sa jakieś kwestie prawne o których powinienem...
balustrada
Jakie macie u siebie balustrady? Ja zastanawiam się nad szklaną i znalazłam firmę, która będzie...
miejsce dla dziecka
budowlańcy moi, pomocy mi waszej potrzeba :| mieszkamy w niewielkim mieszkanku a dzieciątko w drodze.
wiresolutions
szukam opinii o firmie wiresolutions. Słyszałem troche dobrego ale potrzebuje jeszcze potwierdzić.