Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim?

Odbiór techniczny mieszkania to jeden z ważniejszych etapów każdej inwestycji. Tylko on dzieli nowych właścicieli od otrzymania kluczy do wymarzonych czterech kątów. Zanim jednak wprowadzimy się do nich na dobre, należy przyjrzeć się wykonanym przez dewelopera pracom i zgłosić ewentualne zastrzeżenia.

Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim, fot. Bolix

Dobre przygotowanie do odbioru

Zgodnie z artykułem nr 27 z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przeniesienie prawa własności wyodrębnionego lokalu na nabywcę poprzedzone jest odbiorem lokalu w obowiązkowej obecności nabywcy. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór techniczny warto się do niego dobrze przygotować – z przebiegu spotkania z deweloperem sporządzany jest bowiem protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdą się stwierdzone przez nas zastrzeżenia. Szczególnie ważne jest zaplanowanie samego terminu odbioru, który powinien odbywać się w ciągu dnia. W świetle dziennym wiele wad jest lepiej widocznych niż w sztucznym świetle.

Co zabrać na spotkanie z deweloperem?

Na odbiór mieszkania, oczywiście poza umową z istotnymi załącznikami, projektem mieszkania z opisem standardu i schematem instalacji, należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi, które będą pomocne w ocenie wykonanych prac. Szczególne przydatne będą poziomica, miarka, żarówka z oprawką, kątownik, zapalniczka i latarka.

8 istotnych wskazówek - na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru?

1. Metraż
Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od jego pomiaru. Szczegółowo należy sprawdzić zgodność każdego pomieszczenia z projektem. Większość umów zawiera co prawda zapis o możliwym marginesie błędu, ale wszelkie większe odstępstwa uprawniają nabywcę do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Ściany i tynki
Na uwagę nabywcy zasługują przede wszystkim ściany mieszkania. – Ściany powinny być proste i równomiernie pokryte tynkiem, bez nadmiernej ilości materiału  oraz pozbawione pęknięć, ubytków czy pęcherzy powietrza. Należy również sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku - wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych. Równie istotne jest skontrolowanie, czy ściany, a zwłaszcza sufity, są suche. Wszelkie plamy i przebarwienia mogą być oznaką wilgoci, która może świadczyć na przykład o źle położonym dachu budynku.

3. Podłogi
- Podobnie jak ściany, poziomicą i kątownikiem warto sprawdzić też stan podłogi. Istotna jest przede wszystkim grubość wylewki – zbyt duża jej ilość może utrudniać w przyszłości układanie parkietu, terakoty czy wykładziny. Do protokołu powinny być wpisane również wszelkie wgłębienia i wybrzuszenia – dodaje Marek Zając z firmy Bolix. Podłoga na balkonie powinna mieć z kolei niewielki spad odprowadzający swobodnie wodę.

4. Okna
Podczas odbioru technicznego mieszkania powinny okna powinny być przede wszystkim czyste. Tylko wtedy możliwa jest prawidłowa ocena ich stanu, w tym dostrzeżenie zarysowań, uszkodzeń i śladów farby na ramach i szybach. Należy również sprawdzić, czy okna prawidłowo otwierają się i zamykają, chodzą płynnie oraz są szczelne.

5.  Drzwi
Drzwi, tak jak okna, powinny otwierać się i zamykać w sposób lekki i być całkowicie szczelne. Podczas ich kontroli warto przyjrzeć się, czy nie są poobijane i nie mają rys.

6. Instalacja elektryczna
Przede wszystkim należy upewnić się czy układ gniazdek i punktów świetlnych pokrywa się z projektem. Następnie należy sprawdzić sprawność samej instalacji. Najłatwiej zrobić to można poprzez montaż żarówek we wszystkich punktach świetlnych i jednoczesne ich odpalenie. Migotanie lub wyskoczenie bezpieczników będzie oznaką, że instalacja wymaga poprawek.

7. Instalacja wentylacyjna
Sprawna wentylacja zapewnia mieszkaniu ochronę przed wilgocią i pleśnią. Jej działanie można sprawdzić za pomocą zwykłej zapalniczki. Płomień, który po przystawieniu do otworu wentylacyjnego odchyla się w jego stronę, sygnalizuje właściwy ciąg.

8. Multimedia
Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie mieszkania, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23.02.2013r. powinny mieć zapewnione przyłącze instalacyjne, które zapewni dostęp do internetu, odbiór telewizji naziemnej i kablowej, radia oraz telewizji satelitarnej. Zapewnione instalacje teletechniczne ułatwią życie podczas wyboru dostawcy usług internetu i TV.


Wszelkie wątpliwości i uwagi dotyczące mieszkania warto wpisać w protokół zdawczo-odbiorczy, bo to on jest wyznacznikiem odbioru mieszkania. Jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia, należy ustalić z deweloperem konkretny termin do ich usunięcia.


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Agregat malarski hydrodynamiczny Campbell Hausfeld PS240F 1szt Altana ogrodowa Elektryczne gwintownica ręczna Amigo Set R 1/2, 3/4, 1, 1 1/4 REMS (zł/kpl) Bloczki SOLBET OPTIMAL 600 wym: 120x240x590, beton komórkowy (gazobeton, suporex) (luzem 1 szt.) Bruk klinkierowy czerwony cieniowany 200x100 gr. 52mm, 45mm, 40mm (zł/szt) Cegła klinkierowa Carmel PF faktura gładka, ryflowana - profilowana, kornikowana kolor: karmelowo-bursztynowy, wymiar: 250 x 120 x 65 mm (szt.) Dachówka ceramiczna Creaton BALANCE naturalna czerwień (m2) Dachówka ceramiczna zakładkowa J-12 (1szt) Dekor ścienny ALBERO Cygaro Albero 1,  333x30 mm 	 Szczegóły produktu Cygaro Albero 2 333x30 mm. TUBĄDZIN Donice Drabinka Dystans do równomiernego układania cegły klinkierowej 100 szt. (op. 100 szt.) Folia izolacyjna w płynie Fuga szeroka od 5 do 15 mm mrozoodporna uelastyczniona IZOHAN renobud C-503 5 kg Grupa kolorów II 1op Grill


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 C NiCd 1,3 Ah	    Agregat prądotwórczy FOGO FH 2001, 2200 W/230 V/ 9,5 A (1 szt) Agregat prądotwórczy FOGO FV 3001, 2800 W/230 V/ 12,1 A (1 szt) Betoniarka Power Tec 120L/230V 1szt Agregat malarski hydrodynamiczne Campbell Hausfeld PS240F 1szt Wiertła, profesjonalny zestaw 300 elementów wierteł i końcówek Spawarka inwertorowa, 200 A, NTW200INW (1 szt) Palnik sześciodyszowy na kółkach z wysięgnikiem do rozwijania papy WP6, 1szt Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 S NiMH 3,0 Ah UV Antychlap folia 140cmx20m (1szt) Kompresor AC1300 MAKITA (1 szt) Miara zwijana nylon 8 m PRO; szt. Agregat prądotwórczy z elektroniczną regulacją napięcia FOGO FV 7001 R, 6000 W~1/230 V/26,0 A~1 (1 szt) MAKITA Odkurzacz przemysłowy 446L (1 szt) Platprosty bialy wl.30mm (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplacie lub ocieplaliście niedawno dom? Piszcie, jaki styropian wybraliście – biały, grafitowy...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
instalacja fotowoltaiczna
nie widze wątku o panelach solarnych to zakladam. co myslicie o fotowoltaice? ogólnie jesteście na...
ściany działowe
jakie stosowaliście ściany działowe w mieszkaniach? chodzi mi o to zeby były lekkie i estetyczne...
listwy okienne
poszukuje nie drogich, ale i porządnych listw okiennych. Bardzo fajnei to wygląda, ale zależy mi zeby...
kupno domu
planujemy kupno domu w Giżycku. zastanawiam się tylko czy sa jakieś kwestie prawne o których powinienem...
balustrada
Jakie macie u siebie balustrady? Ja zastanawiam się nad szklaną i znalazłam firmę, która będzie...
miejsce dla dziecka
budowlańcy moi, pomocy mi waszej potrzeba :| mieszkamy w niewielkim mieszkanku a dzieciątko w drodze.
wiresolutions
szukam opinii o firmie wiresolutions. Słyszałem troche dobrego ale potrzebuje jeszcze potwierdzić.