Marmolit - tynk dekoracyjny na powierzchnie podatne na zabrudzenia

Marmolit jest naturalnym kruszywem kwarcowym wykorzystywanym do produkcji tynków dekoracyjnych.

Wzornik kolorów marmolitu (fot. MPdom.pl)

Marmolit jest odporny na mróz i działanie innych niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego może być stosowany wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń i budynków mieszkalnych. Zalecany jest do dekoracji cokołów, ogrodzeń, słupów, detali architektonicznych, kominów, podmurówek. Niestety nie nadaje się do porywania dużych obszarów ścian zewnętrznych, natomiast wewnątrz pomieszczeń można go stosować bez ograniczeń np. w klatkach schodowych, korytarzach, pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia itp.

Marmolit dzięki specjalnej technice nakładania tworzy ściśle przylegającą do podłoża masę. Dzięki ładnemu wyglądowi, prostej konserwacji oraz trwałości marmolit znalazł wielu zwolenników. W marketach i składach budowlanych możemy znaleźć bogatą ofertę tynków z marmolitu. Do wyboru mamy około 20 propozycji kolorystycznych (w zależności od firmy) oraz kilka grubości ziarna (marmolit gruboziarnisty, średnioziarnisty i drobnoziarnisty). Dzięki swoim licznym zaletom jest on uważany za najbardziej opłacalny materiał dekoracyjny. Dobrze położony marmolit przez wiele lat nie zmienia swojego wyglądu.

Wymagania dotyczące podłoża

Aby marmolit stworzył z podłożem wytrzymałe i równe połączenie niezbędna jest dbałość o właściwe przygotowanie powierzchni. Tynk podkładowy powinien być stabilny, nośny, suchy, jednorodny i wolny od zanieczyszczeń. Jego powierzchnia musi być równa i gładka. Marmolit zaleca się stosować na podłożach cementowych o niskiej chłonności wody.

Warto również pamiętać, że nie zaleca się stosować go na powierzchniach poziomych, zwłaszcza na zewnątrz budynku oraz na ścianach narażonych na podciąganie kapilarne wody.

Wykańczanie marmolitem - podstawowe zasady

Tynk marmolitowy dostępny jest w wiadrach 30 kg. Mieszanie i nanoszenie tynku powinno być wykonywane ręcznie przy użyciu wyłącznie narzędzi ze stali nierdzewnej. Niezwykle ważne jest dokładne położenie marmolitu przez fachową ekipę. W robót temperatura otoczenia i podłoża nie może być niższa niż +5°C ani wyższa od +25°C, a wilgotność względna powietrza zbyt wysoka. Aż do zupełnego związania tynku powinien on być ochroniony przed bezpośrednim działaniem słońca oraz opadów atmosferycznych. Warto pamiętać, iż czas wiązania uzależniony jest od warunków i w przypadku wysokiej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury może się znacznie przedłużyć. Dodatkowo przez 5 - 6 dni od nałożenia tynk nie powinien być narażony na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak mróz, deszcz czy śnieg.

Zużycie uzależnione jest od grubości ziaren. W przypadku tynku drobnoziarnistego wynosi ok 3 - 4 kg/m2. Dla tynku średnioziarnistego zużycie wacha się od 5 do 7 kg/m2.


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Pustak wentylacyjny Presto trzykanałowy poziom; wym. zew. 24x52cm URail Spot 96855 Phil 1x40W Deco LightEasy URail 230V - Paulmann (zł/szt.) Silikon wysokotemperaturowy Sika Firesil-N. 300 ml (zł/szt) Obraz na płótnie OALZ005_13 - Łukasz Zagrodzki - Emocje4 Novellini LUNES 2AV - Podwójne drzwi przesuwne na wannę, 138 x 150 cm, szkło aqua, kolor profili biały - LUNES2AV138-2D Zasłona prysznicowa KELA model 20759 Element dekoracyjny, podłogowy Tenera - Cersanit; narożnik lub taco, wymiar: 9.3x9.3 cm (zł/szt.) Naklejki WallPOPS - WPE99036 - Kalendarz 4-miesięczny karnawał Naklejka na drzwi ND535 - Kobiety w maskach i sukniach Nowoczesna sofa MINIMA z poduszkami Kosz kwadratowy 23 do sadzenia roślin wodnych CASSINI ONE 113NN kinkiet podwójny UP & DOWN z nacięciami Sauna OSBY 2 komfort 2020W, sauna 194x194x199, Megiw Wkręty hartowane do drewna i płyt wiórowych z łbem stożkowym 3,0x40 Oprawa wisząca wewnętrzna HL2452 3 żarówki, Robers (zł/szt)


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Rolka Iglo 10cm (1szt) Euromal typ *A* (1szt) Lammfell 18cm sr.44mm Australia (1szt) Maszyna z łożyskami 400 mm podst. alum., DEDRA 1141 (1 szt) Duży wózek platformowy do 300kg UV Antychlap folia 55cmx20m (1szt) Mieszarka elektryczna GRAPHITE 58G780 1200W, uchwyt M14 (1szt) Nożyce do cięcia długości 450mm DELTA PLAN 1000, Uniwersalna plandeka ochronna, 2 x 3 m (szt) Reduktor M50-F/ST niemiecki 1szt Zszywacz pneumatyczny AT2550A MAKITA (1 szt) Raczka 6/18cm gumowa (1szt) Zestaw Nr.53 rolka Vestan 18cm+pędzel (1szt) OSADZAK GAZOWY SPIT PULSA 700E (1SZT.) Stemple gabkowe *motyl* (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Meble do Pokoju Czestochowa
Poszukuje klasycznych dobrej jakości mebli do aranżacji świeżo wyremontowanego pokoju. Znacie jakieś...
Ocieplenie sufitu
Czy robiąc podwieszany sufit na poddaszu wypełnić go dodatkowo wełną czy nie??
Sprzedam Szamba betonowe
Transport oraz dodatkowo montaż zbiorników betonowych na terenie Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław...
Rynny Bryza opinie
Zastanawiam się nad kupnem rynien Bryza i zbieram na ich temat opinie. Ostatnio znalazłem art. http://rynny-bryza.pl/rynny-bryza-opinie/...
Ogrzewanie pelletem
Czy ktoś stosuje do ogrzewania pellet?
Ile daje impregnacja?
zastanawiam sie, czy jest sens impregnowac takie materiały, jak cegły, kostki brukowe, klinkiery itd.?
Dobre okna w Olsztynie?
Szukam dobrych okien, do nowo-budowanego domku w okolicy Olsztyna. Czy ktoś z Was wstawiał ostatnio...
Kostka brukowa czy beton dekoracyjny?
Każdy z nas już na pewno widział wariacje zastosowań kostki brukowej, ale spotkałem się ostatnio...
Kostka- impregnować czy nie
jak w temacie, impregnujecie kostkę brukową?
ściana z cegły ręcznie formowanej
chcę wykonac taką ścianę, ale martwię się jakością takiego rozwiązania. Czy nie jest brudzące?