Kiedy okna nadają się do wymiany?

Myśląc o remoncie mieszkania, rzadko bierzemy pod uwagę wymianę okien, ponieważ ich zużycie nie rzuca się w oczy. Okazuje się jednak, że okno może wyglądać jeszcze całkiem nieźle nawet, gdy dawno straciło swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne.

Kiedy okna nadają się do wymiany, fot. Oknoplast

Aby stwierdzić, czy nasze okna osiągnęły już kres efektywnej eksploatacji, trzeba przyjrzeć się ich szczelności, funkcjonalności oraz wytrzymałości.

Szczelność

Płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie, a w mieszkaniu jest ciągle chłodno? Prawdopodobnie przez nieszczelne okna ucieka ciepło. Dla pewności możesz przeprowadzić test dymu. Dymiarkę należy skierować w stronę zamkniętego okna. Jeśli jest ono nieszczelne, dym przeleci przez szpary i przedostanie się na zewnątrz. Wtedy inwestycja w nowe okna jest konieczna, ale pamiętajmy, że szybko się zwróci, ponieważ – dzięki zwiększonej izolacyjności oraz przejrzystości umożliwiającej dogrzanie domu energią słoneczną – spadną rachunki za ogrzewanie.

Straty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych, drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/m2K, podczas gdy dla nowych modeli wynosi ok. 0,8 W/m2K. Dodatkowo warto zastosować ciepły montaż, który znacznie poprawia stopień izolacyjności termicznej – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST. 

Zamykasz szczelnie okna, a i tak denerwuje Cię hałas dochodzący z zewnątrz? Dobre okna pozwalają oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz także nerwy. Jeśli irytują Cię odgłosy otoczenia, koniecznie sprawdź okna pod kątem ich parametrów akustycznych. Wystarczy oczywiście otworzyć i zamknąć okno, aby przekonać się, na ile chroni nas przed hałasem, ale dla pewności możemy użyć decybelomierza. Pokazuje on natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Norma dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Jeśli w Twoim domu te wartości są przekroczone, to znak, że należy rozejrzeć się za nowymi oknami. Już zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35-36 dB.

Funkcjonalność

Okna wymieniamy nie tylko ze względu na walory izolacyjne. Liczy się również ich funkcjonalność. Ważna jest tu przede wszystkim wygoda korzystania oraz ilość przepuszczanego światła, która wpływa na samopoczucie. Stare, drewniane okna mają czasami niepowtarzalny urok, ale cóż z tego, jeśli ich mycie jest dla użytkownika koszmarem. Nie tylko tracimy czas na rozkręcanie, kilkukrotne mycie i konserwację, ale jeszcze nie jesteśmy do końca zadowoleni z efektu. Bywa, że ilość światła, które wpada przez stare okna, jest niezadowalająca, bo powierzchnie przeszkleń były niegdyś po prostu mniejsze.

Oknoplast oferuje m.in. okna gwarantujące lepszą ekspozycję świetlną pomieszczeń - dlatego wymiana okien na nowe zasadniczo powinna zwiększyć nasłonecznienie mieszkania. Takie rozwiązanie to wielowymiarowa korzyść – otrzymujemy więcej światła, dzięki czemu czujemy się lepiej, zarazem oszczędzając na rachunkach za prąd i ogrzewanie, a jakość życia odczuwalnie poprawia się. Właśnie z tego powodu OKNOPLAST zainwestował w technologię, która w widoczny sposób polepsza przejrzystość. Nasze okna PIXEL i Prolux mogą dostarczyć nawet 22% więcej światła do wnętrza. Zyskuje na tym i estetyka domu, i portfel klienta. – mówi Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST.

Bezpieczeństwo

Do sprawdzania wytrzymałości okien mogą służyć różne testy, nawet takie nietypowe jak próba opony, którą stosuje się w laboratorium Oknoplastu. Ciężkie koło samochodowe zostaje zamontowane na huśtawce i z impetem skierowane w stronę okna ustawionego na wytrzymałym stojaku. Produkty starego typu nie potrafią oprzeć się takiemu uderzeniu. Otwierają się lub nawet wyłamują. Oczywiście, nie namawiamy do traktowania okien w taki sposób, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić, czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki. Warto też sprawdzić, czy okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem – certyfikat RC1 informuje nas o pełnym pakiecie zabezpieczeń. Jeżeli natomiast produkt posiada oznaczenie RC2, cechuje go najwyższy poziom ochrony antywłamaniowej.

Estetyka

Ostatnim argumentem za zmianą okien jest estetyka. Czy materiał nadaje się do wymiany z powodu zniszczenia ramy lub szyby, zależy już od subiektywnej oceny użytkownika. Warto jednak pamiętać, że renowacja starych okien jest tak kosztowna, że bardziej opłacalne jest zazwyczaj kupno nowych. Coraz częściej także decydujemy się na staranną aranżację wnętrza w konkretnym stylu. Wtedy warto poznać bogatą ofertę producentów i sprawdzić, które modele okien pasują do koncepcji wystroju mieszkania.


Przejrzyście o oknach

Grupa OKNOPLAST z początkiem kwietnia ruszyła z nowym projektem OKNOPLAST LAB - serią spotów, które w prosty sposób opowiadają o wszystkich zawiłościach związanych z oknami. Z materiału “Kiedy okna nadają się do wymiany. Nieustraszeni pogromcy okien” dowiemy się jakim testom możemy poddać nasze okna, aby stwierdzić, czy okna osiągnęły już kres efektywnej eksploatacji.
https://oknoplast.com.pl/lab/kiedy-okna-nadaja-sie-do-wymiany/


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Agregat malarski hydrodynamiczny Campbell Hausfeld PS240F 1szt Altana ogrodowa Elektryczne gwintownica ręczna Amigo Set R 1/2, 3/4, 1, 1 1/4 REMS (zł/kpl) Bloczki SOLBET OPTIMAL 600 wym: 120x240x590, beton komórkowy (gazobeton, suporex) (luzem 1 szt.) Bruk klinkierowy czerwony cieniowany 200x100 gr. 52mm, 45mm, 40mm (zł/szt) Cegła klinkierowa Carmel PF faktura gładka, ryflowana - profilowana, kornikowana kolor: karmelowo-bursztynowy, wymiar: 250 x 120 x 65 mm (szt.) Dachówka ceramiczna Creaton BALANCE naturalna czerwień (m2) Dachówka ceramiczna zakładkowa J-12 (1szt) Dekor ścienny ALBERO Cygaro Albero 1,  333x30 mm 	 Szczegóły produktu Cygaro Albero 2 333x30 mm. TUBĄDZIN Donice Drabinka Dystans do równomiernego układania cegły klinkierowej 100 szt. (op. 100 szt.) Folia izolacyjna w płynie Fuga szeroka od 5 do 15 mm mrozoodporna uelastyczniona IZOHAN renobud C-503 5 kg Grupa kolorów II 1op Grill


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 C NiCd 1,3 Ah	    Agregat prądotwórczy FOGO FH 2001, 2200 W/230 V/ 9,5 A (1 szt) Agregat prądotwórczy FOGO FV 3001, 2800 W/230 V/ 12,1 A (1 szt) Betoniarka Power Tec 120L/230V 1szt Agregat malarski hydrodynamiczne Campbell Hausfeld PS240F 1szt Wiertła, profesjonalny zestaw 300 elementów wierteł i końcówek Spawarka inwertorowa, 200 A, NTW200INW (1 szt) Palnik sześciodyszowy na kółkach z wysięgnikiem do rozwijania papy WP6, 1szt Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 S NiMH 3,0 Ah UV Antychlap folia 140cmx20m (1szt) Kompresor AC1300 MAKITA (1 szt) Miara zwijana nylon 8 m PRO; szt. Agregat prądotwórczy z elektroniczną regulacją napięcia FOGO FV 7001 R, 6000 W~1/230 V/26,0 A~1 (1 szt) MAKITA Odkurzacz przemysłowy 446L (1 szt) Platprosty bialy wl.30mm (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplacie lub ocieplaliście niedawno dom? Piszcie, jaki styropian wybraliście – biały, grafitowy...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
instalacja fotowoltaiczna
nie widze wątku o panelach solarnych to zakladam. co myslicie o fotowoltaice? ogólnie jesteście na...
ściany działowe
jakie stosowaliście ściany działowe w mieszkaniach? chodzi mi o to zeby były lekkie i estetyczne...
listwy okienne
poszukuje nie drogich, ale i porządnych listw okiennych. Bardzo fajnei to wygląda, ale zależy mi zeby...
kupno domu
planujemy kupno domu w Giżycku. zastanawiam się tylko czy sa jakieś kwestie prawne o których powinienem...
balustrada
Jakie macie u siebie balustrady? Ja zastanawiam się nad szklaną i znalazłam firmę, która będzie...
miejsce dla dziecka
budowlańcy moi, pomocy mi waszej potrzeba :| mieszkamy w niewielkim mieszkanku a dzieciątko w drodze.
wiresolutions
szukam opinii o firmie wiresolutions. Słyszałem troche dobrego ale potrzebuje jeszcze potwierdzić.