Co to znaczy dom energooszczędny?

Rosnące ceny energii oraz koszty ogrzewania powodują, że budując dom poszukujemy nowych, innowacyjnych technologii umożliwiających ograniczenie wydatków.

Budowa domu energooszczędnego (fot. Wolf System) Gotowy dom energooszczędnych wykonany z prefabrykatów (fot. Wolf System) Wnętrze domu zbudowanego z prefabrykatów (fot. Wolf System)

Jedną z odpowiedzi na tego typu zapotrzebowanie jakie obserwujemy w branży budowlanym są domy energooszczędne.

Czym jest dom energooszczędny i jakimi parametrami powinien się charakteryzować abyśmy w ogóle mogli go zakwalifikować do budynków tej grupy a jednocześnie aby spełniał nasze oczekiwania co do ograniczenia kosztów utrzymania?

O odpowiedź poprosiliśmy Dominika Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych w firmie Wolf System, która zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych, ekologiczny domów modułowych.

Mówiąc najprościej dom energooszczędny to taki, który zużywa mało energii - przede wszystkim na ogrzanie pomieszczeń. Duże znaczenie w tego typu obiektach ma wykorzystanie drewna, jako podstawowego materiału budowlanego. Wyróżnia je bowiem optymalna izolacja cieplna i akustyczna, a także wysoka trwałość. Stąd stanowi ono podstawę ścian prefabrykowanych Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System, których najnowsza wersja posiada współczynnik przenikalności cieplnej U rzędu nawet 0.1 W/m2K. Niezbędnym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego jest rekuperator (wentylacja mechaniczna) – zapewnia on komfort użytkowania budynku oraz w okresie grzewczym znacznie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W domach energooszczędnych wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, które służą nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do ogrzewania budynku przez zastosowanie pompy ciepła

Rosnąca popularność domów energooszczędnych

Tradycyjne budownictwo murowane coraz częściej ustępuje miejsca prefabrykatom (gotowym elementom budowlanym). Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niższych kosztów eksploatacji domu wykonanego z gotowych elementów drewnianych. Ten naturalny budulec w połączeniu z innowacyjnymi metodami ogrzewania budynków powodują, że budujący chętniej sięgają po tego typu rozwiązania. Co więcej, szybkość wznoszenia domu z prefabrykatów sprawiają, że technologia ta zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko poza granicami kraju, ale również w Polsce.

Dom energooszczędny bardzo często nazywane jest też domem niskoenergetycznym co jest dość oczywiste, bo wynika z niższego niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie 30-60 kWh/rok na ogrzanie jednego metra kwadratowego. W przypadku tradycyjnego budownictwa takie zapotrzebowanie jest co najmniej dwukrotnie większe.

Dom energooszczędny a dom pasywny

Pojęcie dom energooszczędny (niskoenergetyczny) nie jest jednoznaczne z pojęciem domu pasywnego. I odwrotnie dom pasywny to nie jest dom energooszczędny. W budownictwie pasywnym energia na ogrzanie domu pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych (wykorzystanie instalacji solarnej i pomp ciepła). W domu energooszczędnym istnieje większa dowolność i swoboda - tutaj źródłem ciepła może być zarówno pompa ciepła jak i tradycyjna aczkolwiek nowoczesna instalacja grzewcza wykorzystująca konwencjonalny kocioł. Warto tutaj również zaznaczyć, że zapotrzebowanie na energię w przypadku domu pasywnego (co wynika z dużego rygoru i wymagań stawianych przed projektem domu pasywnego) jest o wiele mniejsze niż w przypadku domu energooszczędnego i wynosi poniżej 15 kWh/rok dla ogrzania 1m2. To jednoznacznie stawia dom pasywny niejako o poziom wyżej jeśli chodzi o klasę energooszczędności.

Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego

 • Budynki wznoszone w standardzie domu energooszczędnego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych.
 • Okna montowane w domu energooszczędnym posiadają niski współczynnik przenikania ciepła.
 • Zalecana techniką montażu okien jest "ciepły montaż" pozwalający w dużym stopniu niwelować tzw. mostki termiczne.
 • W budownictwie energooszczędnym nie stosuje się w nich okien dachowych.
 • Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.
 • Budynek i pomieszczenia są usytuowane w taki sposób, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania.
 • Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wykorzystuje się ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz a jako urządzenie wspomagające stosuje się gruntowy wymiennik ciepła.

Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Deska składana Chop2Pot Plus duża Joseph Joseph biała Fototapeta F3294 - Portret kobiety z różowymi kwiatami Stojak na ręczniki Blomus Wires BOLIX OM akrylowy preparat impregnujący, opakowanie 5 kg i 10 kg Obraz na płótnie OKR020_11 - Stary dom RM 735 Dezynfekcyjny środek czyszczący 2,5 L (1 szt) Młynek do soli Zassenhau Berlin 18 cm ciemny Pojemnik Taschelini (czerwony) Koziol Obrazek Belle Jardiniere Cegła klinkierowa ABC Grafschafter czerwono-brązowa, przebarwiana, strychowana Wełna mineralna FASROCK XL 1200x400x120 (m2) Wkręt ocynkowanyny na taśmie do płyt gipsowych podłoże stalowe na 3,5x25 (1op) Naklejka na lodówkę - Mielony kardamon 0364 - Naklejka Zucchetti SOFT - bateria umywalkowa stojąca - ZP7212 Koło EGO/OVUM by Antonio Citterio - szafka z lustrem 45 x 90 cm, kolor biały połysk - 88333


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Taczka Tłoczona 100L QL 4271 1szt. MAKITA Wkrętarka elektroniczna 6822 (1 szt) Supra 18cm+rączka h.18mm (1szt) Pilarka taśmowa do drewna (0,35 kW/gr max 127), DEDRA (DED7706 - 1 szt) Uniwersalne siedzenie do traktora, ciągnikowe ST 10 Walec 18cm Vestan sr.48mm (1szt) ELEKTRYCZNE NOŻYCE DO ŻYWOPŁOTU UH4570 Rolka 25cm sr.40mm Vestan (1szt) Plaski 2"  niebieski *41* (1szt) Kątownica malowana lub anodowana bez wskaźników; 60x120 cm; 1szt. Agregat malarski tłokowy AIRLESSCO LP 460 1szt Szyna prowadząca FS 1400/2 do zagłębiarki Festool długość 1400 mm (szt. 1) Walec Gepardakryl 25cm sr.55mm (1szt) Osadzak prochowy SPITFIRE P560 (1szt.) Flok uniwersal 10cm+raczka 27 (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

wyposażenie wnętrz
jak mogę udekorować salon? jest w stylu dość prostym, białe ściany, czarne meble, raczej nowoczesny.
żarówki led
zastanawiam się nad kupnem żarówek ledowych. warto w nie zainwestować? Polecacie?
żarówki led
zastanawiam się nad kupnem żarówek ledowych. warto w nie zainwestować? polecacie?
zwarcie elektryczne
jaki jest dobry sposob na zapobieganie zwarciom eletrycznym? chodzi mi glownie o lampy halogenowe.
Mycie elewacji w Krakowie
Szukam firmy w Krakowie, która myje elewacje, robi to dobrze i nie ma lęku wysokości, hehe. Zorientowani...
Problem z podjazdem kamiennym
niestety wpływ czasu i pogody bardzo zniszczył mi podjazd z kamienia. Stąd moje pytanie czy da się...
Tynk gipsowy czy cementowo -wapienny
Witam, Rozpocząłem budowe domu, jestem na etapie krycia dachem, a przede mną jest m. in. położenie...
ogrodzenie gabion
pomyslalem ostatnio o zrobieniu sobie ogrodzenia gabionowego. co o tym sadzicie? czy lepiej klasyczne?
kostka czy kamień
co lepiej umiescic na podjazd - kostke czy kamien? sa jakies roznice w wytrzymalosci?
ogrodzenie kamien lupany
mysle nad ogrodzieniem łapanym z kost-bet. widzialem ze firma mm ogrod i dom z nimi wspolpracuje i montuje...