Co to znaczy dom energooszczędny?

Rosnące ceny energii oraz koszty ogrzewania powodują, że budując dom poszukujemy nowych, innowacyjnych technologii umożliwiających ograniczenie wydatków.

Budowa domu energooszczędnego (fot. Wolf System) Gotowy dom energooszczędnych wykonany z prefabrykatów (fot. Wolf System) Wnętrze domu zbudowanego z prefabrykatów (fot. Wolf System)

Jedną z odpowiedzi na tego typu zapotrzebowanie jakie obserwujemy w branży budowlanym są domy energooszczędne.

Czym jest dom energooszczędny i jakimi parametrami powinien się charakteryzować abyśmy w ogóle mogli go zakwalifikować do budynków tej grupy a jednocześnie aby spełniał nasze oczekiwania co do ograniczenia kosztów utrzymania?

O odpowiedź poprosiliśmy Dominika Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych w firmie Wolf System, która zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych, ekologiczny domów modułowych.

Mówiąc najprościej dom energooszczędny to taki, który zużywa mało energii - przede wszystkim na ogrzanie pomieszczeń. Duże znaczenie w tego typu obiektach ma wykorzystanie drewna, jako podstawowego materiału budowlanego. Wyróżnia je bowiem optymalna izolacja cieplna i akustyczna, a także wysoka trwałość. Stąd stanowi ono podstawę ścian prefabrykowanych Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System, których najnowsza wersja posiada współczynnik przenikalności cieplnej U rzędu nawet 0.1 W/m2K. Niezbędnym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego jest rekuperator (wentylacja mechaniczna) – zapewnia on komfort użytkowania budynku oraz w okresie grzewczym znacznie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W domach energooszczędnych wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, które służą nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do ogrzewania budynku przez zastosowanie pompy ciepła

Rosnąca popularność domów energooszczędnych

Tradycyjne budownictwo murowane coraz częściej ustępuje miejsca prefabrykatom (gotowym elementom budowlanym). Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niższych kosztów eksploatacji domu wykonanego z gotowych elementów drewnianych. Ten naturalny budulec w połączeniu z innowacyjnymi metodami ogrzewania budynków powodują, że budujący chętniej sięgają po tego typu rozwiązania. Co więcej, szybkość wznoszenia domu z prefabrykatów sprawiają, że technologia ta zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko poza granicami kraju, ale również w Polsce.

Dom energooszczędny bardzo często nazywane jest też domem niskoenergetycznym co jest dość oczywiste, bo wynika z niższego niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie 30-60 kWh/rok na ogrzanie jednego metra kwadratowego. W przypadku tradycyjnego budownictwa takie zapotrzebowanie jest co najmniej dwukrotnie większe.

Dom energooszczędny a dom pasywny

Pojęcie dom energooszczędny (niskoenergetyczny) nie jest jednoznaczne z pojęciem domu pasywnego. I odwrotnie dom pasywny to nie jest dom energooszczędny. W budownictwie pasywnym energia na ogrzanie domu pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych (wykorzystanie instalacji solarnej i pomp ciepła). W domu energooszczędnym istnieje większa dowolność i swoboda - tutaj źródłem ciepła może być zarówno pompa ciepła jak i tradycyjna aczkolwiek nowoczesna instalacja grzewcza wykorzystująca konwencjonalny kocioł. Warto tutaj również zaznaczyć, że zapotrzebowanie na energię w przypadku domu pasywnego (co wynika z dużego rygoru i wymagań stawianych przed projektem domu pasywnego) jest o wiele mniejsze niż w przypadku domu energooszczędnego i wynosi poniżej 15 kWh/rok dla ogrzania 1m2. To jednoznacznie stawia dom pasywny niejako o poziom wyżej jeśli chodzi o klasę energooszczędności.

Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego

 • Budynki wznoszone w standardzie domu energooszczędnego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych.
 • Okna montowane w domu energooszczędnym posiadają niski współczynnik przenikania ciepła.
 • Zalecana techniką montażu okien jest "ciepły montaż" pozwalający w dużym stopniu niwelować tzw. mostki termiczne.
 • W budownictwie energooszczędnym nie stosuje się w nich okien dachowych.
 • Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.
 • Budynek i pomieszczenia są usytuowane w taki sposób, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania.
 • Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Wykorzystuje się ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz a jako urządzenie wspomagające stosuje się gruntowy wymiennik ciepła.

Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Otwieracz do butelek VECTIS Legnoart czarny Abażur Al-Verd Kafti pomarańczowy Lampa wisząca Żyrandol Klasyczny Candellux MUZA zwis 12 oraz 18 X40W E14, kolor: patyna (szt.) Mata na lodówkę side-by-side - Wesołe ZOO 0084 - Mata magnetyczna Kocioł Grzewczy Defro Kompak Eko 28 kW, na groszek energetyczny z podajnikiem; szt. Numer na dom 6 czarny VANILLA płytka ścienna, płytka dekoracyjna Vanilla 25x36cm. DOMINO Aquaform DECORA - lustro 70cm, antracyt - 0409-542011 Żyrandol Cube; geometryczne szklane klosze, 2 wersje 2x40W lub 4x40W, liniowy (zł/szt.) Fototapeta F335 - Herbata 18 LEDtechnics GU10 21 SMD 5050H ALU COVER CIEPŁA | 220-240V AC | 3,5 W | biały ciepły (2800-3300°K) | 01215 Kinkiet CombiSystems 700.09 - Paulmann; 1x60W Żelazo szczotkowane (zł/szt.) Wałek Graco Interior Roller z lancą 50 cm Radaway AFRODYTA - Kabina półokrągła z drzwiami dwuczęściowymi, 90x90/195 cm, kolor szkła grafitowy - 30102-01-05 Okno Lazur Royal sosna jednodzielne 05 U; wym: 870x850mm (1szt.)


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Wkład Maxprofi 15cm 22mm Midi (1szt) UV Antychlap folia 55cmx20m (1szt) Poziomnica słupkowa 17 cm; 1szt. Wiertarko - wkrętarka GRAPHITE 58G119 akum. 18V, 2 biegi, 2 akumulatory 1.5Ah, obracany akum. (1 szt) Ławkowiec 180x75 dł.70mm jasne wł. *82* (1szt) Plaski 1.5" wł.jasne gr.9 top90 *36* (1szt) Szlifierka, polerka oscylacyjna DT-402 Przecinarka do płytek SGB 100, ASTAR 2.0kW, 125 kg (1 szt) Maxprofi 25cm+rączka h.11mm (1szt) Walec 18cm Mikrofaza sr.44 (1szt) PROTOOL Frezarka Do Renowacji RGP 80-11 E SZ METABO Szlifierka Oscylacyjna SR 180 Intec, 180 W Rama do wiercenia rdzeniowego SDR 350 (1szt.) Worek filtrujący PROTOOL FB-VCP320 +L 5 Szt. Ostrzarka, szlifierka do łańcuchów


Najnowsze dyskusje na forum

Konczenie elewacji
Po zakonczeniu elewacji impregnujecie ja czyms dodatkowo czy juz nie ma takiej potrzeby?
Kiedy impregnować
jestem na etapie robienia elewacji i zastanawiam sie kiedy nalezy ja zaimpregnowac? zaraz po zakonczeniu...
Umywalki w stylu rustykalnym
Planuje remont łazienki. Żona zażyczyła sobie łazienkę w stylu rustykalnym. Szukam ciekawych umywalek...
zielone ściany
zastanawiam się na stworzeniem we wnętrzu ogrodu wertykalnego. Nie wiem tylko jak się do tego zabrać...
Młotowiertarka
szukam solidnej młotowiertarki , do 600zł, w planach remont wiaty na maszyny, kucie betonu etc, potrzebuję...
Witam
Witam wszystkich użytkowników forum.
Bruk Bet Presitge - warto?
Czy te kostki naprawdę są wiele wytrzymalsze niż zwykła szara i warto w nią zainwestować? Wiem...
Meble do Pokoju Czestochowa
Poszukuje klasycznych dobrej jakości mebli do aranżacji świeżo wyremontowanego pokoju. Znacie jakieś...
Ocieplenie sufitu
Czy robiąc podwieszany sufit na poddaszu wypełnić go dodatkowo wełną czy nie??
Sprzedam Szamba betonowe
Transport oraz dodatkowo montaż zbiorników betonowych na terenie Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław...