Bezpieczeństwo bez wielkich wydatków, czyli jak zbudować tani i skuteczny system monitoringu?

Jak zabezpieczyć dom, mieszkanie czy biuro przed włamaniem? Nie trzeba sięgać po skomplikowane i drogie rozwiązania alarmowe – prosty system monitoringu wideo zbudować może każdy, kto potrafi obsługiwać smartfona. Wystarczy rzeczony smartfon lub tablet, niedroga kamera/y WiFi… i podstawowa wiedza o tym, jak skonfigurować owe urządzenia.

Fot. Spy Shop - nadzór

Według badań CBOS – przeprowadzonych w dniach 7-15 stycznia 2017 – Polacy czują się coraz bezpieczniej (wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do 2015 r.), pomimo to nadal nie spada odsetek osób, które w ubiegłym roku padły ofiarą kradzieży. Aby zabezpieczyć się przed złodziejami i ograniczyć ryzyko rabunku – można np. zainwestować w monitoring. System monitoringu zaprojektowany i zainstalowany przez profesjonalnego dostawcę takich usług będzie zwykle najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem – praktyka pokazuje jednak, że z uwagi na wysokie ceny na taką inwestycję decyduje się stosunkowo niewielu właścicieli mieszkań, domów czy firm.

Alternatywą dla drogiego w zakupie i eksploatacji systemu monitoringu (np. z uwagi na konieczność płacenia comiesięcznego abonamentu firmie ochroniarskiej) jest stworzenie w domu własnego systemu monitoringu, w którym kluczową rolę będą odgrywały coraz popularniejsze i coraz tańsze miniaturowe kamery WiFi.

Prosty i skuteczny monitoring


„Prosty, ale skuteczny system średnio doświadczony użytkownik może zbudować dosłownie w kilkanaście minut. Nowoczesne kamery są proste w obsłudze i konfiguracji, komunikują się z siecią WiFi, oferują obraz naprawdę dobrej jakości… a przy okazji są niewielkie i na tyle dyskretne, że bez żadnego problemu można je ukryć w każdym pomieszczeniu – bez kucia ścian, prowadzenia przewodów itp. Co ważne, większość z nich będzie nagrywać dopiero wtedy, gdy wykryją ruch, a dodatkowo – po zapełnieniu pamięci – nie przestaną pracować, ale nadal będą monitorować to, co dzieje się w domu, dzięki kasowaniu najstarszych nagrań i zastępowaniu ich bieżącymi” – wyjaśnia Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.

Na rynku znajdziemy wiele kamer WiFi zaprojektowanych właśnie z myślą o takich zastosowaniach – świetnym przykładem jest np. ukryta w… zasilaczu sieciowym kamera PV-AC20HDWI, model PV-CHG20iOS wyglądający jak stacja dokująca do smartfona. Zaletą ukrytych kamer jest to, że włamywacz raczej nie zauważy ich obecności, a w konsekwencji nawet nie będzie miał szans, aby ukryć swoją tożsamość.

Jak to zrobić?


Domowy system monitoringu należy przede wszystkim odpowiednio zaplanować – musimy zastanowić się, gdzie dokładnie powinny zostać rozmieszczone kamery. Należy tu uwzględnić wszystkie pomieszczenia, punkty wejścia (okna/drzwi), ciągi komunikacyjne itp. Tak naprawdę to sprawa wysoce indywidualna – w niektórych mieszkaniach z powodzeniem wystarczy jedna kamera, w innych potrzebnych będzie ich co najmniej kilka.

Oczywiście, należy też się zastanowić, w jakim punkcie pomieszczenia umieścić kamerę – tak, by z jednej strony była ona w stanie rejestrować możliwie dużą jego część, a z drugiej – pozostawała ukryta.

Zasada funkcjonowania takiego systemu jest prosta – po podłączeniu kamery do domowej/firmowej sieci WiFi, należy zainstalować w smartfonie/tablecie aplikację, która pozwoli nam na monitorowanie obrazu z urządzenia oraz dokładne jego skonfigurowanie. Nowoczesne kamery WiFi zaprojektowane są tak, że nie rejestrują obrazu przez cały czas (co pozwala oszczędzać przestrzeń dyskową oraz energię) – wyposażone są z reguły w system detekcji ruchu, który sprawia, że uaktywniają się tylko wtedy, gdy w monitorowanym pomieszczeniu ktoś się pojawi.

Użytkownik może w każdej chwili użyć smartfona/tabletu do sprawdzenia, co dzieje się w danym pomieszczeniu, może też skonfigurować aplikację tak, by w razie wykrycia ruchu natychmiast powiadomiła go o tym. W takiej sytuacji możliwie jest szybkie sprawdzenie, co było przyczyną uaktywnienia się aplikacji – gdy stwierdzimy, że doszło np. do włamania, możemy natychmiast powiadomić o tym policję. Dzięki temu istnieje spora szansa na złapanie złodzieja na gorącym uczynku. A nawet, jeśli funkcjonariusze nie zjawią się na czas, będziemy dysponować nagraniem z ukrytej kamery, które może okazać się przydatne nie tylko w poszukiwaniu sprawcy włamania, ale także w udowodnieniu jego winy.


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Agregat malarski hydrodynamiczny Campbell Hausfeld PS240F 1szt Altana ogrodowa Elektryczne gwintownica ręczna Amigo Set R 1/2, 3/4, 1, 1 1/4 REMS (zł/kpl) Bloczki SOLBET OPTIMAL 600 wym: 120x240x590, beton komórkowy (gazobeton, suporex) (luzem 1 szt.) Bruk klinkierowy czerwony cieniowany 200x100 gr. 52mm, 45mm, 40mm (zł/szt) Cegła klinkierowa Carmel PF faktura gładka, ryflowana - profilowana, kornikowana kolor: karmelowo-bursztynowy, wymiar: 250 x 120 x 65 mm (szt.) Dachówka ceramiczna Creaton BALANCE naturalna czerwień (m2) Dachówka ceramiczna zakładkowa J-12 (1szt) Dekor ścienny ALBERO Cygaro Albero 1,  333x30 mm 	 Szczegóły produktu Cygaro Albero 2 333x30 mm. TUBĄDZIN Donice Drabinka Dystans do równomiernego układania cegły klinkierowej 100 szt. (op. 100 szt.) Folia izolacyjna w płynie Fuga szeroka od 5 do 15 mm mrozoodporna uelastyczniona IZOHAN renobud C-503 5 kg Grupa kolorów II 1op Grill


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 C NiCd 1,3 Ah	    Agregat prądotwórczy FOGO FH 2001, 2200 W/230 V/ 9,5 A (1 szt) Agregat prądotwórczy FOGO FV 3001, 2800 W/230 V/ 12,1 A (1 szt) Betoniarka Power Tec 120L/230V 1szt Agregat malarski hydrodynamiczne Campbell Hausfeld PS240F 1szt Wiertła, profesjonalny zestaw 300 elementów wierteł i końcówek Spawarka inwertorowa, 200 A, NTW200INW (1 szt) Palnik sześciodyszowy na kółkach z wysięgnikiem do rozwijania papy WP6, 1szt Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 S NiMH 3,0 Ah UV Antychlap folia 140cmx20m (1szt) Kompresor AC1300 MAKITA (1 szt) Miara zwijana nylon 8 m PRO; szt. Agregat prądotwórczy z elektroniczną regulacją napięcia FOGO FV 7001 R, 6000 W~1/230 V/26,0 A~1 (1 szt) MAKITA Odkurzacz przemysłowy 446L (1 szt) Platprosty bialy wl.30mm (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplacie lub ocieplaliście niedawno dom? Piszcie, jaki styropian wybraliście – biały, grafitowy...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
instalacja fotowoltaiczna
nie widze wątku o panelach solarnych to zakladam. co myslicie o fotowoltaice? ogólnie jesteście na...
ściany działowe
jakie stosowaliście ściany działowe w mieszkaniach? chodzi mi o to zeby były lekkie i estetyczne...
listwy okienne
poszukuje nie drogich, ale i porządnych listw okiennych. Bardzo fajnei to wygląda, ale zależy mi zeby...
kupno domu
planujemy kupno domu w Giżycku. zastanawiam się tylko czy sa jakieś kwestie prawne o których powinienem...
balustrada
Jakie macie u siebie balustrady? Ja zastanawiam się nad szklaną i znalazłam firmę, która będzie...
miejsce dla dziecka
budowlańcy moi, pomocy mi waszej potrzeba :| mieszkamy w niewielkim mieszkanku a dzieciątko w drodze.
wiresolutions
szukam opinii o firmie wiresolutions. Słyszałem troche dobrego ale potrzebuje jeszcze potwierdzić.