3 wyzwania towarzyszące budowie domu pasywnego

W jaki sposób ograniczyć nawet dziesięciokrotnie zapotrzebowanie na ciepło oraz czterokrotnie na energię przez cały rok?

3 wyzwania domu pasywnego - Projekt domu

Wystarczy zdecydować się na budowę domu pasywnego. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, wymaga jednak od inwestora kilku kosztownych rozwiązań.

Co wyróżnia dom zbudowany według wymogów budownictwa pasywnego?

• zwarta bryła i prosta konstrukcja dachu (jedno- lub dwuspadowa),

• brak mostków cieplnych pomiędzy przegrodami zewnętrznymi,

• okna i drzwi zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła,

• wentylacja mechaniczna,

• wykorzystanie źródeł energii słonecznej do ogrzewania.

Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań redukuje się do minimum straty ciepła w budynku, co pozwala znacząco ograniczyć wykorzystanie instalacji grzewczej, ponieważ dzięki szczelnej izolacji dom jest ciepły w czasie sezonu zimowego. Konieczne pozostaje jedynie ogrzewanie wody.

Zobacz, jakie wyzwania wiążą się z wyborem nowoczesnego, pasywnego projektu domu.

1. Ogrzewanie domu pasywnego

Dzięki solidnej izolacji, która wiąże się ze zmniejszonymi stratami ciepła, a co za tym idzie – także mniejszym zapotrzebowaniem na energię, niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy w domu pasywnym ogóle jest konieczna instalacja grzewcza. Nie należy z niej jednak rezygnować, bowiem mogą zdarzyć się sytuacje, gdy potrzebne będzie dodatkowe dogrzanie niektórych pomieszczeń.

W domu pasywnym jako źródło ogrzewania wybiera się najczęściej:

• kolektory słoneczne,

• pompy ciepła z rekuperatorem (wentylacją mechaniczną).

O ile kolektory słoneczne można wykorzystywać do podgrzewania wody w czasie ciepłych miesięcy, o tyle wentylacja mechaniczna sprawdza się przez cały rok bez względu na nasłonecznienie, jej koszt jest jednak odpowiednio wyższy. To dobre rozwiązanie zamiast tradycyjnej instalacji c.o. z kotłem, która daje więcej ciepła niż potrzebują wnętrza w tego typu budownictwie (domy pasywne wymagają zaledwie 15 kWh/m2 na rok).

Warto także zwrócić uwagę na wymóg montażu kolektorów w kierunku południowym – w ten sposób mogą one efektywnie pobierać promieniowanie słoneczne, jednak nie zawsze jest możliwa taka ich lokalizacja na dachu. W przypadku domu pasywnego dobrym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą tych dwóch źródeł ogrzewania lub zdecydowanie się wyłącznie na droższą pompę z rekuperatorem.

2. Materiały budowlane – odpowiednie współczynniki

W domu pasywnym ściany, podłogi, stropy i dach muszą zapewniać maksymalną izolację przed utratą ciepła. Żeby można było mówić o energooszczędności, budynek powinien charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,15 W/m2K. Osiąga się go m.in. przy pomocy:

• izolacji dachu z wełny mineralnej o grubości 30 cm,

• 20 cm warstwy styropianu w ścianach zewnętrznych,

• okien o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż 0,8 W/ m2K.

Nie ma tu miejsca na oszczędzanie i zakup materiałów gorszej jakości, ponieważ wiąże się z tym automatycznie zmiana parametrów budynku. Dlatego jeśli chce się mieszkać w domu pasywnym, należy koniecznie zwracać uwagę na współczynnik U – im jego wartość jest niższa, tym większa izolacyjność.

3. Dom pasywny vs tradycyjny – koszty

Budowa domu pasywnego pociąga za sobą ok. 15–20% wyższe koszty w porównaniu do budynków, które powstają w oparciu o tradycyjne projekty. Jest to związane m.in.:

• z koniecznością zastosowania grubej warstwy izolacji w przegrodach zewnętrznych,

• ze zwiększonymi kosztami instalacji wentylacyjnej i stolarki okiennej.

Co ważne, środki zainwestowane w budowę domu zwrócą się na etapie użytkowania i będą widoczne w niskich rachunkach za energię. Należy jednak mieć świadomość orientacyjnych kosztów budowy, w czym pomagają kosztorysy, które można zamówić w profesjonalnych pracowniach architektonicznych, takich jak Dobre Domy. Są one pomocne, ponieważ pozwalają oszacować wydatki, a co za tym idzie – odpowiednio zaplanować budżet.

Szukasz nowoczesnego i energooszczędnego domu? Pracownia architektoniczna Dobre Domy ma projekty dla każdego. Wybierz swój spośród 700 propozycji i ciesz się wymarzonymi czterema kątami.


Strefa humoru czyli zasłyszane na budowie

Polecane materiały budowlane

Agregat malarski hydrodynamiczny Campbell Hausfeld PS240F 1szt Altana ogrodowa Elektryczne gwintownica ręczna Amigo Set R 1/2, 3/4, 1, 1 1/4 REMS (zł/kpl) Bloczki SOLBET OPTIMAL 600 wym: 120x240x590, beton komórkowy (gazobeton, suporex) (luzem 1 szt.) Bruk klinkierowy czerwony cieniowany 200x100 gr. 52mm, 45mm, 40mm (zł/szt) Cegła klinkierowa Carmel PF faktura gładka, ryflowana - profilowana, kornikowana kolor: karmelowo-bursztynowy, wymiar: 250 x 120 x 65 mm (szt.) Dachówka ceramiczna Creaton BALANCE naturalna czerwień (m2) Dachówka ceramiczna zakładkowa J-12 (1szt) Dekor ścienny ALBERO Cygaro Albero 1,  333x30 mm 	 Szczegóły produktu Cygaro Albero 2 333x30 mm. TUBĄDZIN Donice Drabinka Dystans do równomiernego układania cegły klinkierowej 100 szt. (op. 100 szt.) Folia izolacyjna w płynie Fuga szeroka od 5 do 15 mm mrozoodporna uelastyczniona IZOHAN renobud C-503 5 kg Grupa kolorów II 1op Grill


Jak-Budowac.pl poleca

Polecany sprzęt budowlany

Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 C NiCd 1,3 Ah	    Agregat prądotwórczy FOGO FH 2001, 2200 W/230 V/ 9,5 A (1 szt) Agregat prądotwórczy FOGO FV 3001, 2800 W/230 V/ 12,1 A (1 szt) Betoniarka Power Tec 120L/230V 1szt Agregat malarski hydrodynamiczne Campbell Hausfeld PS240F 1szt Wiertła, profesjonalny zestaw 300 elementów wierteł i końcówek Spawarka inwertorowa, 200 A, NTW200INW (1 szt) Palnik sześciodyszowy na kółkach z wysięgnikiem do rozwijania papy WP6, 1szt Festool Akumulator do TDK 12 i C 12 BPS 12 S NiMH 3,0 Ah UV Antychlap folia 140cmx20m (1szt) Kompresor AC1300 MAKITA (1 szt) Miara zwijana nylon 8 m PRO; szt. Agregat prądotwórczy z elektroniczną regulacją napięcia FOGO FV 7001 R, 6000 W~1/230 V/26,0 A~1 (1 szt) MAKITA Odkurzacz przemysłowy 446L (1 szt) Platprosty bialy wl.30mm (1szt)


Najnowsze dyskusje na forum

Styropian biały czy grafitowy?
Ocieplacie lub ocieplaliście niedawno dom? Piszcie, jaki styropian wybraliście – biały, grafitowy...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
remont małego mieszkania
remontuje właśnie małe mieszkanie i właściciele chcą podzielić salon. nie mam w tym doświadczenia...
instalacja fotowoltaiczna
nie widze wątku o panelach solarnych to zakladam. co myslicie o fotowoltaice? ogólnie jesteście na...
ściany działowe
jakie stosowaliście ściany działowe w mieszkaniach? chodzi mi o to zeby były lekkie i estetyczne...
listwy okienne
poszukuje nie drogich, ale i porządnych listw okiennych. Bardzo fajnei to wygląda, ale zależy mi zeby...
kupno domu
planujemy kupno domu w Giżycku. zastanawiam się tylko czy sa jakieś kwestie prawne o których powinienem...
balustrada
Jakie macie u siebie balustrady? Ja zastanawiam się nad szklaną i znalazłam firmę, która będzie...
miejsce dla dziecka
budowlańcy moi, pomocy mi waszej potrzeba :| mieszkamy w niewielkim mieszkanku a dzieciątko w drodze.
wiresolutions
szukam opinii o firmie wiresolutions. Słyszałem troche dobrego ale potrzebuje jeszcze potwierdzić.